John Irving
John Winslow Irving is in 1942 in Exeter (new Hampshire) in de Verenigde Staten geboren. New Hampshire behoort tot dat deel van de V.S. dat New England genoemd wordt, een toneel voor veel van Irvings verhalen en boeken. Hij studeerde een tijdlang in Wenen, een periode die hij eveneens in zijn boeken gebruikt. Hij is een deskundige op het gebied van worstelen en hij speelde een scheidsrechter bij een worstelwedstrijd in de verfilming van The World According to Garp. Irving is getrouwd, heeft drie zoons, en woont afwisselend in Toronto (Canada) en in de staat Vermont (New England).
"Het is het voorrecht van de fictieschrijver om de waarheid te liegen, en zijn plicht om de leugen geloofwaardig te maken".
In: First Avenue, nov. '92
Zijn werk
Zijn eerste drie boeken waren humoristisch maar maakten niet veel indruk op het lezerspubliek. Het succes begon pas met The World According to Garp. Dit boek kan vergeleken worden met het volgende boek dat hij schreef The Hotel New Hampshire. Beide verhalen zijn knap uitgewerkt en hebben de liefde, de dood, het gezinsleven, geweld en seks als thema's. Beide romans zijn met succes verfilmd.
"Mij overkomt nooit iets. Voor mijn lezers is het dan ook mooi meegenomen dat ik alles verzin".
In: First Avenue, nov. '92
Met The Cider House Rules kwam een andere kant van Irving naar voren: het verhaal leest als een roman van Dickens, waarbij alle touwtjes aan het eind van het verhaal perfect aan elkaar geknoopt worden. In dit boek kwam bovendien naar voren hou goed Irving zich in een onderwerp verdiepte (in dit geval de medische wetenschap). Een deel van het verhaal speelt zich af in Vietnam.
Vietnam speelt ook een kleine maar belangrijke rol in A Prayer for Owen Meany, een hoogtepunt in het werk van Irving.
"Ik geloof niet, maar met kerst ga ik altijd naar de kerk. Ik heb dan behoefte aan die gewijde sfeer".
In: Libelle 47, 1997
Na twee verhalenbundels, Trying to Piggy Sneed en The Imaginary Girlfriend, kwam A Son of the Circus uit. Opnieuw een lijvig boek met verschillende onderwerpen: de medische wetenschap, het circus, dwergen, misdaad, travestie en India.
Zijn laatste roman is van 1998, A Widow for One Year. Het derde deel van dit boek speelt in Nederland op de Amsterdamse wallen.
"Als schrijver beroemt hij zich er altijd op 'geen boodschap' te willen uitdragen, en alleen maar te willen 'amuseren'."
In: Libelle 47, 1997
Bronnen: diverse websites, Libelle 47, 1997, First Avenue, nov. '92, Vrij Nederland, 25 april 1998